Web Content Viewer
Actions
Commission Members

Voting Members

Scott Corbitt, Chair
  Appointed by:
Governor
Appointment date:
September 30, 2020
Term Expiration:
October 20, 2025
Allen Biehl, representing the general public
  Appointed by:
Senate President
Appointment date:
May 1, 2019
Term Expiration:
October 20, 2024
Vacant, representing the interests of manufacturers
  Appointed by:
Governor
Appointment date:
 
Term Expiration:
 
Solomon Jackson, representing freight rail
  Appointed by:
Governor
Appointment date:
October 20, 2000
Term Expiration:
October 20, 2024
Vacant, representing the interests of organized labor
  Appointed by:
Governor
Appointment date:
 
Term Expiration:
 
William Lozier, representing the general public
  Appointed by:
House Speaker
Appointment date:
August 7, 2008
Term Expiration:
October 20, 2024
Bobby Dinkins, representing the interests of passenger rail
  Appointed by:
Governor
Appointment date:
November 30, 2020
Term Expiration:
October 20, 2021
Eric Richter, representing infrastructure financing
  Appointed by:
Governor
Appointment date:
January 12, 2017
Term Expiration:
October 20, 2021
Thomas Zitter, representing the general public
  Appointed by:
Governor
Appointment date:
July 27, 2012
Term Expiration:
October 20, 2024
Director Lydia Mihalik , Representing the Ohio Development Services Agency, ex-officio
Director Jack Marchbanks, Ph.D., Representing the Ohio Department of Transportation, ex-officio

 

Legislative Members

Representative James Hoops, 81st House District
Representative Michael Sheehy, 46th House District
Senator Bill Reineke, 26th Senate District
Senator Vernon Sykes, 28th Senate District